Sun. Jun 26th, 2022

Do gabinetów chirurgów plastycznych zgłasza się coraz większa ilość kobiet niezadowolonych z wyglądu swojego ciała po przebytej ciąży i porodzie. Lekarze mogą zaproponować im wiele zabiegów poprawiających wygląd ciała – jednym z najpopularniejszych jest plastyka brzucha, której celem jest usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z tej okolicy. Choć jest to operacja dość inwazyjna, to jednak w większości przypadków przynosząca oczekiwane rezultaty.

Plastyka brzucha to zabieg, którego popularność rośnie z roku na rok. Szacuje się, że tylko w Stanach Zjednoczonych wykonuje się około 325 tys. tego typu operacji rocznie. Jednym ze wskazań do przeprowadzenia plastyki brzucha jest chęć wymodelowania ciała po przebytej ciąży i porodzie. – Chcę zaznaczyć, że zabieg ten nie jest sposobem leczenia otyłości. Nie da się też usunąć dzięki niemu wszystkich blizn i rozstępów, zwłaszcza tych w środkowej i górnej części brzucha. Operacja daje najlepsze wyniki u pacjentek, których waga nie odbiega znacznie od normy, proporcjonalnie zbudowanych, których problemem są wiotkie mięśnie brzucha i nadmiar luźnej skóry. Zabieg nie jest dla osób otyłych i cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i nadciśnienie – powiedziała portalowi polki.pl dr Małgorzata Chomicka-Janda z kliniki IQ Medica w Warszawie.

Jak przebiega plastyka brzucha i jakie ma zastosowanie u kobiet po ciąży?

Wiele kobiet po ciąży boryka się z poważnymi zmianami w swoim wyglądzie. Najczęstszymi kłopotami są fałdy rozciągniętej skóry na brzuchu oraz nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w tych okolicach. Zalecanym w pierwszym przypadku zabiegiem jest plastyka brzucha, zwana fachowo abdominoplastyką, w drugim – plastyka brzucha połączona z liposukcją, czyli odsysaniem tłuszczu.

Plastykę brzucha można przeprowadzić najwcześniej pół roku po zakończeniu karmienia piersią. Do tej pory w ciele kobiety nadal zachodzą zmiany – zarówno hormonalne, jak i w wyglądzie – więc interwencje chirurgiczne nie są wówczas wskazane. Za każdym razem abdominoplastyka jest poprzedzona wykonaniem podstawowych badań laboratoryjnych oraz EKG serca, a także konsultacją lekarską, w trakcie której chirurg rozmawia z pacjentką o jej oczekiwaniach oraz planuje zakres operacji. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, zaś trwa on od 3 do 5 godzin. W trakcie plastyki brzucha lekarz wykonuje dość szerokie cięcie w okolicach podbrzusza, usuwa nadmiar skóry, a także naciąga ją i modeluje. Jeśli jest taka konieczność, pacjentce usuwa się naturalny pępek i podczas zabiegu formuje pępek sztuczny. W większości przypadków blizna po operacji znajduje pomiędzy kolcami biodrowymi, więc można zamaskować ją bielizną.

Plastyka brzucha jest zabiegiem dość inwazyjnym, więc wymaga stosunkowo długiej rekonwalescencji. Pacjentka z reguły pozostaje w szpitalu przez 2-3 dni i w tym czasie ma podłączone dreny, które usuwają sączące się płyny. Po powrocie do domu przez kilka tygodni należy nosić specjalny, uciskowy opatrunek, dzięki któremu ciało formuje swoje nowe kształty. Przez pierwsze tygodnie po operacji zdecydowana większość pacjentek odczuwa spore dolegliwości bólowe – należy wówczas przyjmować zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe, dużo odpoczywać oraz unikać wysiłku fizycznego, nawet takiego jak podnoszenie dziecka z łóżeczka. Po około 2 tygodniach następuje zdjęcie szwów. Do lekkiej pracy biurowej można powrócić po około 3-4 tygodniach od zabiegu, zaś do normalnej aktywności – dopiero po 6-8 tygodniach.

Wiele pacjentek traktuje plastykę brzucha jako metodę odchudzania – to błędne podejście. Walkę o powrót figury sprzed ciąży trzeba bowiem zacząć od prawidłowej diety oraz aktywności fizycznej, a do chirurga plastyka zgłosić się dopiero wtedy, gdy nie przynoszą one rezultatów lub zmiany w wyglądzie ciała są bardzo zaawansowane. Plastyka brzucha to zabieg, którego nie refunduje NFZ, więc jest wykonywany jedynie w klinikach prywatnych. Jego cena waha się w granicach 4 000 – 10 000 zł.

By admin