Usuwanie blizn – jakie są metody

Skóra jest idealnym ciałem, jak delikatna szmatka. Wyobraź sobie kawałek jedwabiu. Tylko jedna mała łza może zrobić dużą różnicę. I tak samo jest ze skórą. Wszelkie oparzenia, obrażenia lub inne urazy, takie jak zabiegi chirurgiczne, mogą powodować blizny.
Teraz blizna nie jest złym miejscem. Łatwo to ukryć. Ale kiedy nie jest, musisz to zrobić, nie myśl o tym.

Prawda jest taka, że ​​blizna nigdy nie zniknie całkowicie. Ale są pewne metody, które mogą zmniejszyć jego wygląd.

Blizna jest naturalną częścią procesu gojenia po urazie. Jego wygląd i leczenie zależy od wielu czynników.

Głębokość i rozmiar odpadów. Więc w twoim wieku, geny, płeć i pochodzenie etniczne.

Jakie są rodzaje blizn?

Jest kilka różnych rodzajów blizn, w tym:

Blizny keloidowe. Blizny te są wynikiem zbyt agresywnego procesu gojenia. Wykraczają poza pierwotną szkodę. Z czasem blizny keloidowe mogą utrudniać ruch. Leczenie obejmuje operację usunięcia blizny, zastrzyków steroidowych lub arkuszy silikonowych w celu spłaszczenia blizny. Mniejsze bliznowce można leczyć za pomocą krioterapii (zamrażanie za pomocą ciekłego azotu). Możesz także zapobiec powstawaniu keloidów za pomocą podkładek żelowych lub silikonowych, gdy jesteś ranny. Blizny po keloidach występują najczęściej u osób o ciemnej skórze.
Blizny przykurczowe. Jeśli twoja skóra została spalona, ​​możesz mieć bliznę przykurczową. Te blizny napinają skórę, co może wpłynąć na zdolność poruszania się. Blizny przykurczowe mogą również pogłębić się, wpływając na mięśnie i nerwy.
Blizny przerosłe. Są to podniesione, czerwone blizny, które są podobne do bliznowców, ale nie wykraczają poza granicę urazu. Leczenie obejmuje zastrzyki steroidów w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub arkusze silikonowe, które spłaszczają bliznę.
Blizny po trądziku. Jeśli masz ciężki trądzik, powinieneś mieć blizny, aby to udowodnić. Istnieje wiele rodzajów blizny po trądziku, od głębokich jam do blizny, które są wyglądem kanciastym lub falistym. Możliwości leczenia zależą od rodzaju twoich blizn trądzikowych.

Jakie są możliwe zabiegi na blizny?

Leczenie blizn może obejmować:

Bez recepty lub kremy na receptę, maści lub żele. Te produkty mogą być stosowane w leczeniu blizn i innych ran. Jeśli jesteś pod opieką chirurga plastycznego, a twoje bliznowacenie jest zabiegiem kosmetycznym, zapytaj chirurga, czy jest to opcja bez recepty. Jeśli nie, istnieją recepty, które mogą pomóc. Często leczenie może obejmować sterydy lub niektóre doustne leki przeciwhistaminowe na blizny, które swędzą i są bardzo wrażliwe. Podobnie, jeśli masz blizny po ciężkim trądziku, poproś o poradę dermatologa. Twój lekarz może również pomóc leczyć blizny lub zapobiegawczo.

Chirurgiczne usunięcie lub leczenie. Istnieje wiele opcji leczenia głębszych blizn. Należą do nich przeszczepy skóry, wycięcie, dermabrazja lub chirurgia laserowa. W przeszczepie skóry chirurg wykorzystuje skórę z innej części ciała. Jest to często używane z ludźmi, którzy mieli oparzenia. Jeśli masz blizny, która upośledza funkcję, operacja może pomóc w funkcjonalnych problemach. Jeśli miałeś niedawno operację, został on bliznami. Wiele blizn zanika i z czasem staje się mniej zauważalne.
Zastrzyki. Możesz dostać zastrzyki sterydów w leczeniu blizn, które wystają, takich jak bliznowce lub przerosłe blizny. Twój lekarz może użyć go na inne sposoby leczenia.

Inne rodzaje iniekcji, takie jak kolagen lub inne “wypełniacze”, mogą być przydatne w niektórych rodzajach jamistych blizn.

Czy ubezpieczenie obejmuje zabiegi blizny?

Jeśli twoja blizna fizycznie upośledzi cię w jakiś sposób, możesz mieć możliwość uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Poproś swojego lekarza, aby napisał list opisujący konkretny przypadek. Twój lekarz może również robić zdjęcia, aby wesprzeć twoją sprawę.

Jeśli poddajesz się bliznom w celach kosmetycznych, będziesz musiał zapłacić za to wszystko. Jeśli masz blizny po chirurgii plastycznej, upewnij się, że ubezpieczyciel pokryje koszty. Ubezpieczyciele zdrowotni zwykle nie płacą za jakąkolwiek operację plastyczną.

Comments are closed.

 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie z nim poradzić?

  Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie z nim poradzić?

  Wiele kobiet zauważa u siebie niepokojące objawy w określonej fazie cyklu miesiączkowego. Szczególnie przed samą miesiączką możemy zauważyć coś, co eksperci nazywają mianem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Objawy  tak zwanego pms mogą być naprawdę różne i zróżnicowane.
 • Często kupowane leki dla alergików

  Często kupowane leki dla alergików

  Alergicy cyklicznie odczuwają zaostrzenia posiadanych przez siebie objawów alergii. Dlatego sięgają oni wówczas po leki na alergię sprzedawane w różnego rodzaju miejscach. Wśród takich leków znajdują się produkty marki allegra. Są one polecane alergikom zarówno przez lekarzy, jak i przez farmaceutów oraz przez tych pacjentów, którzy już od dłuższego czasu zmagają się z alergią i …
 • Genetyczne wypadanie włosów

  Genetyczne wypadanie włosów

  Bardzo często uważa się, że największą przyczyną wypadania włosów jest podłoże genetyczne. Owszem, to ma wpływ na łysienie, ale nie zawsze. Wielu mężczyzn widząc łysych ojców i dziadków obawia się, że i oni będą w przyszłości borykać się z tym problemem. Co najgorsze, wydaje im się, że nic nie mogą z tym zrobić. Jednak to …