Usuwanie blizn – jakie są metody

Skóra jest idealnym ciałem, jak delikatna szmatka. Wyobraź sobie kawałek jedwabiu. Tylko jedna mała łza może zrobić dużą różnicę. I tak samo jest ze skórą. Wszelkie oparzenia, obrażenia lub inne urazy, takie jak zabiegi chirurgiczne, mogą powodować blizny.
Teraz blizna nie jest złym miejscem. Łatwo to ukryć. Ale kiedy nie jest, musisz to zrobić, nie myśl o tym.

Prawda jest taka, że ​​blizna nigdy nie zniknie całkowicie. Ale są pewne metody, które mogą zmniejszyć jego wygląd.

Blizna jest naturalną częścią procesu gojenia po urazie. Jego wygląd i leczenie zależy od wielu czynników.

Głębokość i rozmiar odpadów. Więc w twoim wieku, geny, płeć i pochodzenie etniczne.

Jakie są rodzaje blizn?

Jest kilka różnych rodzajów blizn, w tym:

Blizny keloidowe. Blizny te są wynikiem zbyt agresywnego procesu gojenia. Wykraczają poza pierwotną szkodę. Z czasem blizny keloidowe mogą utrudniać ruch. Leczenie obejmuje operację usunięcia blizny, zastrzyków steroidowych lub arkuszy silikonowych w celu spłaszczenia blizny. Mniejsze bliznowce można leczyć za pomocą krioterapii (zamrażanie za pomocą ciekłego azotu). Możesz także zapobiec powstawaniu keloidów za pomocą podkładek żelowych lub silikonowych, gdy jesteś ranny. Blizny po keloidach występują najczęściej u osób o ciemnej skórze.
Blizny przykurczowe. Jeśli twoja skóra została spalona, ​​możesz mieć bliznę przykurczową. Te blizny napinają skórę, co może wpłynąć na zdolność poruszania się. Blizny przykurczowe mogą również pogłębić się, wpływając na mięśnie i nerwy.
Blizny przerosłe. Są to podniesione, czerwone blizny, które są podobne do bliznowców, ale nie wykraczają poza granicę urazu. Leczenie obejmuje zastrzyki steroidów w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub arkusze silikonowe, które spłaszczają bliznę.
Blizny po trądziku. Jeśli masz ciężki trądzik, powinieneś mieć blizny, aby to udowodnić. Istnieje wiele rodzajów blizny po trądziku, od głębokich jam do blizny, które są wyglądem kanciastym lub falistym. Możliwości leczenia zależą od rodzaju twoich blizn trądzikowych.

Jakie są możliwe zabiegi na blizny?

Leczenie blizn może obejmować:

Bez recepty lub kremy na receptę, maści lub żele. Te produkty mogą być stosowane w leczeniu blizn i innych ran. Jeśli jesteś pod opieką chirurga plastycznego, a twoje bliznowacenie jest zabiegiem kosmetycznym, zapytaj chirurga, czy jest to opcja bez recepty. Jeśli nie, istnieją recepty, które mogą pomóc. Często leczenie może obejmować sterydy lub niektóre doustne leki przeciwhistaminowe na blizny, które swędzą i są bardzo wrażliwe. Podobnie, jeśli masz blizny po ciężkim trądziku, poproś o poradę dermatologa. Twój lekarz może również pomóc leczyć blizny lub zapobiegawczo.

Chirurgiczne usunięcie lub leczenie. Istnieje wiele opcji leczenia głębszych blizn. Należą do nich przeszczepy skóry, wycięcie, dermabrazja lub chirurgia laserowa. W przeszczepie skóry chirurg wykorzystuje skórę z innej części ciała. Jest to często używane z ludźmi, którzy mieli oparzenia. Jeśli masz blizny, która upośledza funkcję, operacja może pomóc w funkcjonalnych problemach. Jeśli miałeś niedawno operację, został on bliznami. Wiele blizn zanika i z czasem staje się mniej zauważalne.
Zastrzyki. Możesz dostać zastrzyki sterydów w leczeniu blizn, które wystają, takich jak bliznowce lub przerosłe blizny. Twój lekarz może użyć go na inne sposoby leczenia.

Inne rodzaje iniekcji, takie jak kolagen lub inne “wypełniacze”, mogą być przydatne w niektórych rodzajach jamistych blizn.

Czy ubezpieczenie obejmuje zabiegi blizny?

Jeśli twoja blizna fizycznie upośledzi cię w jakiś sposób, możesz mieć możliwość uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Poproś swojego lekarza, aby napisał list opisujący konkretny przypadek. Twój lekarz może również robić zdjęcia, aby wesprzeć twoją sprawę.

Jeśli poddajesz się bliznom w celach kosmetycznych, będziesz musiał zapłacić za to wszystko. Jeśli masz blizny po chirurgii plastycznej, upewnij się, że ubezpieczyciel pokryje koszty. Ubezpieczyciele zdrowotni zwykle nie płacą za jakąkolwiek operację plastyczną.

Comments are closed.

 • Cała prawda o tłuszczach

  Cała prawda o tłuszczach

  Kiedy nie jesteśmy zadowoleni z naszego wyglądu, winą za całe zło obarczamy tłuszcze. Najlepiej wyeliminowalibyśmy je zupełnie z naszego życia. Jednak czy jest to realne, a co więcej słuszne? Musimy pamiętać, iż są one źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielu witamin. A tych chyba nie chcielibyśmy wyrzucić z naszego jadłospisu. Witaminy A, D, K czy …
 • Odchudzanie w kuchni

  Odchudzanie w kuchni

  Smak i walory smakowe wielu dań, poprawia dodanie do nich ziół. Wpływają one korzystnie na nasze zdrowie oraz niejednokrotnie pomagają wyekspediować z naszego organizmu zbędne tłuszcze. Dlatego warto aby nasza dieta je zawierała. Dobierając odpowiednie przyprawy, przyspieszymy przemianę materii oraz obniżymy poziom cholesterolu. Mogą one także zmniejszyć nasz apetyt lub poprawić gospodarkę żołądkowo – jelitową. …
 • Na co zwracać uwagę wybierając idealne płytki do kuchni?

  Na co zwracać uwagę wybierając idealne płytki do kuchni?

  Płytki ceramiczne są bardzo często wybierane jako element wystroju wnętrza kuchni. Są eleganckie i praktyczne, więc nic dziwnego, że mają wielu zwolenników. Na co należy zwracać uwagę wybierając idealne płytki do kuchni? Najwyższa jakość płytek Płytki podłogowe do kuchni muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością i trwałością. Oznacza to, że po prostu muszą być najwyższej jakości. …